Jak wiadomo okres dorastania owadów niszczących drewno skraca się, gdy dach jest ocieplony. Larwy żerujące na zimnych strychach osiągają postać dorosłą w 7 lat, jeśli mają ciepło cały rok - w 3 lata. Czyli w lepszych warunkach zjadają nasze drewno ponad 2 razy szybciej! 

Dowód - klient, który 10 lat temu, budując dom rozważał technologię konserwacji i zdecydował że zanurzeniówka - też impregnacja. Wybrał rozwiązanie tańsze. Dlaczego stał się moim klientem? Dlaczego zmieniać belki na 10-letnim budynku?

Bo rodzina, nie mogąc znieść (zwłaszcza w nocy) odgłosów dobywających się z belek - skorb, skrob - wyprowadziła się z pokojów na górze. 

Potwierdzają się więc w praktyce głosy teoretyków, że malowanie, kąpanie i natryski nie stanowią żadnej impregnacji w przypadku drewna konstrukcyjnego. 

Jeśli zasiedlone zostanie drewno wbudowane to eliminacja owadów jest niemal niemożliwa. Larwa żyje w zwartej strukturze drewna. Gazowanie ma niską skuteczność i jest niezwykle kłopotliwe logistycznie. Nastrzykiwanie niestety nie przynosi skutków. Malowanie po wierzchu z żaden sposób nie penetruje struktury drewna.

Ktoś pomyśli - przecież są dziurki, które dają dostęp do żerującej larwy owada. 

Niestety, dziurki powstają w chwili, kiedy larwa, a właściwie już poczwarka zmienia się w owada dorosłego, który wylatuje z drewna by stworzyć kolejną generację (pokolenie). Krótko mówiąc dziurka oznaczy tylko tyle, że owad tam BYŁ.

Drewno suche, eksploatowane w ciepłych warunkach to idealne miejsce na żerowisko Spuszczela Pospolitego i Kołatka Domowego. Nad drewnem więźby nie mamy żadnej kontroli, zwykle jest ono zabudowane. Impregnacja jest najbardziej ekologicznym procesem konserwacji drewna - preparaty z atestem PZH, a każde pojawienie się pleśni na drewnie nieimpregnowanym to toksyczne, rakotwórcze i alergenne zarodniki w atmosferze.

Dlatego impregnujmy drewno CIŚNIENIOWO!

Idealną ilustracją spotykanych przeze mnie codziennie problemów jest pewien filmik - link na obrazku. Poświęć chwilę na obejrzenie i proszę, uwierz, że gdyby w naszych realiach zamienić słowo "termit" na "spuszczel" to film jest z kategorii dokumentalnych.

 


Pies Huckleberry - Termit Twardziel przez Gracek192