Więźba dachowa

Usługi ciesielsko-dekarskie

Oferujemy kompleksową budowę dachów stromych

  • Wychodzimy przy tym naprzeciw oczekiwaniom klientów w zakresie oszczędności energii, spełniając też stale zaostrzające się w tym zakresie przepisy
  • Kierujemy się niemieckimi zaleceniami ZVDH i normami DIN z serii 4108
  • Kładziemy szczególny nacisk na zachowanie poprawności w zakresie fizyki dachu, w szczególności dotyczącej dyfuzji, wentylacji, szczelności wodnej i wiatrowej
  • Restrykcyjnie przestrzegamy norm konstrukcyjno-wytrzymałościowych

Każdego z poniżej wyróżnionych elementów dotyczą specyficzne wymagania. Opis naszego podejścia do realizacji tych wymagań poniżej.

Rysunek elementów składowych dachu

Pokrycie

Wykonujemy pokrycia metalowe tytan-cynkowe i miedziane lub stosujemy dachówki ceramiczne firm Erlus, Koramic i Rupp.  Na życzenie inne.

Rolą tego elementu jest ochrona mechaniczna niższych warstw dachu i estetyka; Ciepło promieniowania słońca generuje pod spodem temperatury rzędu 60-80 stopni. Od spodu występuje szron, rosa, mgła. Kontakt z wilgocią jest szkodliwy - uwrażliwia materiał na mróz i powoduje porastanie. Dobór dachówek musi uwzględniać to zjawisko jeśli pokrycie ma być trwałe i estetyczne przez długi czas. Wymaga to znajomości technologii produkcji poszczególnych modeli.

Łaty

Przenoszą obciążenie pokrycia - muszą spełniać normatywne wymogi wytrzymałościowe by pokrycie nie zagrażało otoczeniu. Stosuje się odpowiedni rodzaj tarcicy zgodnie z normą techniczną 1912. Eksploatacja w środowisku wilgotnym powoduje konieczność odpowiedniego doboru techniki konserwacji drewna - impregnacji próżniowo-ciśnieniowej. 

Kontrłaty

Ich przekrój dobieramy według normy technicznej DIN 4108. Decydują o skuteczności wentylacji pokrycia. Od spełnienia warunku minimum dobrej wentylacji zależy utrzymanie go w stanie suchym oraz jego trwałość i estetyka, jak również to czy termoizolacja pozostanie sucha czy też będzie zawilgocona. Impregnowane w technologii próżniowo-ciśnieniowej.

Poszycie

Zwyczajowo stosuje się deskowanie (drogie) lub membranę (nietrwała).

Nasza koncepcja zakłada użycie naturalnej, wodoodpornej płyty z prasowanego włókna organicznego. Rozwiązuje to problemy z trwałością, wilgotnieniem termoizolacji, mostkami termicznymi, izolacją akustyczną.

Stanowi komponent termoizolacji połączony monolitycznie z izolacją właściwą. Jego wysoki współczynnik pojemności cieplnej zapewnia stabilność temperatury poddasza zimą i utrzymanie przyjemnego chłodu w okresie upałów.

Termoizolacja właściwa

Zwyczajowo wełna mineralna.

Z powodu braku stabilności cieplnej i podatności na wilgotnienie tego materiału stosujemy produkt z wyżej wspomnianego niemieckiego systemu opartego o włókno organiczne. Odporne na wilgoć, stosowane z płytą poszyciową nie wymaga wentylowania, a więc nie wilgotnieje. Produkt ma wysoką wartość współczynnika Lambda jak również stabilność temperaturową - wysoka wartość pojemności cieplnej. Dzięki temu przegroda dachowa zyskuje na bezwładności cieplnej, poddasze jest więc zimą ciepłe a latem utrzymuje chłód.

Materiał konstrukcyjny

Trwałość współczesnego surowca jest niższa niż dawniej z powodu stosowania drewna z młodszych drzewostanów. Stosujemy więc odpowiednie technologie konserwacyjne, próżniowo-ciśnieniowe. Drewno musi spełniać założenia konstruktora więźby - klasę wytrzymałościową (C24, C30 lub podobne). Sposób produkcji gwarantujący zachowanie właściwej wytrzymałości określa wspomniana wyżej norma 1912, którą stosujemy w naszej produkcji. 

 


W celu objaśnienia szczegółów i omówienia całokształtu rozwiązań proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Przesłanie fragmentów projektu umożliwi sporządzenie kompletnej wyceny.

Konieczne są rysunki: rzut więźby, rzut dachu, rzut poddasza oraz przekroje.

Nasze gotowe, kompletne rozwiązanie wraz z wykonawstwem według standardów niemieckich gwarantuje dach:

  1. oddychający - paroprzepuszczalny, otwarty dyfuzyjnie
  2. odporny na wilgoć
  3. bez punktu rosy
  4. bez mostków termicznych
  5. ciepły zimą i chłodny latem
  6. skutecznie zaizolowany
  7. odporny na UV
  8. wiatroszczelny
  9. bezpieczny pod względem mikrobiologicznym
  10. estetyczny - indywidualny dobór pokryć z doradztwem w zakresie technologii
  11. trwały pod względem utrzymania pokrycia w stanie suchym - odporny na mróz i porastanie
  12. wykonawstwo prowadzone pod nadzorem dekarza certyfikowanego w ZVDH, Niemcy
  13. materiał konstrukcyjny produkowany zgodnie z normą PN-EN 1912 i dopuszczony przez certyfikowanego brakarza wyrzymałościowego: stabilny wymiarowo, impregnowany ciśnieniowo lub suszony/strugany; spełniający kryteria wyrobu budowlanego - stosowne, wymagane prawem budowlanym dokumenty.
  14. stabilność - obróbka numeryczna CNC

Szczególną cechą naszych dachów jest wysoka pojemność cieplna. Energoszczędność uzyskiwana dzięki połączeniu wysokich parametrów w zakresie tak oporu cieplnego, jak i akumulacyjności jest dużo wyższa niż zalecana przepisami, a co najważniejsze skuteczna tak zimą jak i latem.

Dach jest najbardziej odpowiedzialny za gospodarkę energią.

Nasz produkt skutecznie zmniejsza koszty eksploatacji budynku.

Więcej szczegółów na stronie o naszych Termoizolacjach

Posługujemy się:

  • certyfikowanym materiałem konstrukcyjnym, skutecznie zabezpieczonym przeciw korozji biologicznej i in. czynnikami
  • naturalnymi drewnopochodnymi materiałami izolacyjnymi
  • wysokiej klasy pokryciami ceramicznymi